Сьогодні, 27 жовтня, у православному світі вшановується пам’ять святої Параскеви Сербської. Що потрібно знати про цей день і його небесну покровительку, та як наші предки визначали погоду на зиму за зірками і брудом?

Хто така Параскева?

Свята Параскева Сербська народилася в Х столітті у місті Епіват, яке розташовувалося поблизу Константинополя. Її родина була багатою – проте все майно і кошти після смерті батьків дівчина віддала нужденним, а сама пішла в монахині. Параскева стала пустельницею і відлюдно жила в Йорданській пустелі, час від часу здійснюючи паломництво на Святу Землю. Загинула за свою віру в муках.

Мучениця Параскева, Азбука веры
Мучениця Параскева, Азбука веры

Як і за що молитися Параскеві?

Популярні новини зараз
Будете служити неподалік від дому: хто зможе обрати посаду та місце в ЗСУ Про штраф ТЦК розповість мобільний додаток: що вигадали для ухилянтів Українцям приготували подорожчання ще двох тарифів: за що доведеться платити більше Українці отримають рахунки за світло з несподіваними сумами: підвищення тарифу відчують не всі
Показати ще

Параскеву вважали заступницею жінок і дівчат, охоронницею домашнього добробуту.

О свята і преблаженнійша мученице Христова Параскево, окрасо дівоцька, мучеників похвало, премудрих подив, віри християнської охоронниця, ідольския льсти викривальниця, Євангелія Божественного поборниця, заповідей Господніх ревнителька, сподобилася прийти до пристановища вічного спокою і в Чертоза Жениха твого Христа Бога світло веселиться, подвійним вінцем дівоцтва і мучеництва прикрашена! Молимо тебе, свята мученице: будь про нас (імена) печальницею до Христа Бога, Його ж преблаженним зором повсякчас веселіш; Розженеться твоїми святими молитвами морок, який прибув від гріхів наших: випроси у Бога світел світло благодаті душевним і тілесним Очоси нашим: просвіти нас, затьмарених гріхами, світлом Божої благодаті, так твоїх заради святих молитов дасться безочесним солодкий зір. О велика угоднице Божа! О мужня діво!

О міцна мученице, святая Параскево! Святими твоїми молитвами будь нам грішним помічниця, заступайся і молися про проклятих і зело недбайливих грішних, прискор на допомогу нам, бо дуже немічні є ми; моли Господа, чиста дівчино, моло Милосердного, свята мученице, моли Жениха твого, непорочна Христова невісто, та твоїми молитвами підтримані, мороку ж гріховного позбавимося, у світлі істинної віри і діянь божественних увійдемо в світло вічного дня, до міста радості, в ньому ж ти нині світло блищи славою і радістю безкінечності, словами славлячи і оспівуючи з усіма небесними силами триєдине Божество, Отця і Сина і Святого духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Церква Святої Параскеви, Буськ
Церква Святої Параскеви, Буськ

Традиції в цей день

Зазвичай на Параскеву починався сезон осінніх затяжних злив, тому цей день в давнину називали грязнихою. Дороги розмивало, і люди по можливості залишалися вдома, пили чай з випічкою та займалися домашніми справами.

Вважали, що цього дня краще не починати нових справ, бо швидко їх завершити не вдасться, та й гарного результату від них чекати нічого.

Вагітним жінкам на Параскеву забороняли розчісувати волосся – вважали, що через це дитина може народитися із вадами.

Незаміжнім жінкам варто було молитися Параскеві про допомогу в пошуку нареченого та створенні щасливої родини.

Одним з ритуалів на щасливе заміжжя було ворожіння на квітах. Дівчині треба було знайти будь-яку квітку, обірвати в неї пелюстки і сховати собі під подушку, молячись про гарного чоловіка. Так чинили 12 ночей поспіль, потім пелюстки ховали в надійному місці. Коли дівчина йшла під вінець, пелюстки розвіювали над дорогою.

Ворожіння на Покров Пресвятої Богородиці
Ворожіння на Покров Пресвятої Богородиці: Facebook

Народні прикмети на погоду 27 жовтня

Якщо на вулиці дощ і бруд, зима настане рівно через місяць.

Зоряне небо вночі – наступне літо буде урожайним.

Нагадаємо, шанування ікони Пресвятої Богородиці" Розчулення " 20 жовтня: історія святині і про що потрібно обов'язково помолитися в цей день

Як повідомляв Знай.ua, найсильніша материнська молитва за благополуччя рідненьких діточок

Знай.ua писав, покров Пресвятої Богородиці 2021: прикмети на погоду і поздоровлення у віршах і прозі