Як не зашкодити здоров'ю?

Невід'ємною традицією святкування Водохреща, безперечно, є крижане "очищення" в ополонці. Однак, сміливості та морального налаштування для цього замало. Важливо знати "ази моржування", щоб не нашкодити здоров'ю – порушення цих правил може призвести до серйозних наслідків, як аритмія та рефлекторна зупинка серця. Подробиці дізнавалися Знай.ua.

Водохреще, пірнання - фото з Фейсбук
Водохреще, пірнання - фото з Фейсбук

Зарядка і секундий ліміт – важливі поради

Під час зимового "екстрим-купання" непорушним правилом для новачка є обмежений ліміт часу перебування у крижаній воді і супровід іншою людиною.

"У цьому питанні не варто "красуватися" – слід бути обережним, особливо новачкам або тим, хто робить це лише на Водохреща. Заходити в воду самому не варто, а оптимальний час занурювання не має перевищувати 4-5 секунд. Більш-менш загартованим можна дозволити і 10 –15 секунд", - зазначає президент спортивного клубу "Нептун", голова Федерації загартування і зимового плавання м. Києва Роман Тимовчак.

Хрещення, пірнання в ополонку - фото Фейсбук Мамаєва слобода
Хрещення, пірнання в ополонку - фото Фейсбук Мамаєва слобода

Популярні новини зараз
Еммануелю Макрону запропонували віддати частину Лазурного Берега росії: для збереження "обличчя" путіна Воєнний стан в Україні: юрист Олександр Моргун пояснив, за яких умов його скасують Представник Великобританії на Євробаченні-2022 пішов стопами Олега Псюка з Kalush Orchestra: не вистачає тільки вишиванки Леонід Кравчук за рік до смерті передбачив, коли Україна переможе: "Поки не змусять..."
Показати ще

Найкращим же варіантом для новачків стане невеличка попередня підготовка. Це може бути кількаденне загартовування прохолодним душем або обливання.

Якщо часу на це вже замало, перед зануренням у крижану водойму обов'язково потрібно зробити розминку.

"Перш ніж зайти, зробіть кілька фізичних вправ, аби розігріти тіло. Заходити у воду потрібно повільно, а не залітати з розгону, щоб не завдати стрес організму. І занурюватися потрібно, повернувшись обличчям до берега. Після виходу з води теж бажано зробити міні-зарядку з рухів або присідань", - наголошує Роман Тимовчак зі стажем моржування у понад 30 років.

Водохреще, фото facebook.com/93OMBr/
Водохреще, фото facebook.com/93OMBr/

Щоб не застудитися, після крижаного плескання потрібно якнайшвидше передягтися в сухий одяг – це зменшить холодове навантаження. Одяг та взуття мають бути теплими, просторими та без зайвих застібок.

Середній же ліміт моржів зі стажем вже майже вдвічі більший – для щоденного зимового купання оптимальними буде показник у 30 секунд. А триваліший час буде безпечним раз на 3-4 дні.

Важливі заборони і "ні" спиртному

Одним з дієвих способів швидкого зігрівання і також гарячі напої. Це може бути чай, кава чи, скажімо, бульйон.

А от з алкогольними напоями ситуація кардинально протилежна – вони як раз знаходяться в категорії важливих "моржових" заборон.

"Вживати алкоголь як перед зануренням в крижану воду, так і після – небезпечно. Думка про те, що спиртне є дієвим швидким способом зігрівання в даному випадку помилкове. Насправді, воно навпаки прискорює охолодження організму і збільшує ризик раптового загострення серцево-судинних захворювань", - підкреслює голова Федерації загартування і зимового плавання м. Києва Роман Тимовчак.

Водохреще, фото УН
Водохреще, фото УН

Взимку не варто пірнати у воду з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму - а це небезпечно.

"Також слід враховувати і фізичний стан здоров'я – зимове плавання підходить не всім. Наприклад, в ополонці не варто купатися людям, що страждають на алергію від холоду", - відзначає президент спортивного клубу "Нептун" Роман Тимовчак.

Навіть у цілком здорової людини різка зміна температури може призвести до запаморочення, шуму у вухах та судом.

В категорії тих, кому не бажано здійснювати купання в крижаній воді, також люди із хворобами органів дихання, захворюваннями ендокринної та сечостатевої системи.

Протипоказання - скріншот
Протипоказання - скріншот

У Києві – 15 "водних" локацій: де шукати ополонки?

В день свята 19 січня мешканці столиці зможуть "поморжувати" у спеціально облаштованих для цього 15 водних локаціях – в Оболонському, Деснянському та Дніпровському районах.

Працюватимуть вони з 9.00 до 18.00.

Локації - Скріншот
Локації - Скріншот

Впродовж всього дня тут не лише чергуватимуть рятувальники і працівники Спеціалізованої аварійно-рятувальної водолазної служби, а й працюватимуть "пляжні" медпункти.

Хрещення, пірнання в ополонку - фото 2000.ua
Хрещення, пірнання в ополонку - фото 2000.ua

Охочим же пірнути в інших водоймах, варто обирати ділянки, спеціально облаштовані для цього місцевою громадою – з перевіреним дном і зручним для заходу узбережжям.