Пірнання до ополонки не є церковною традицією

Завтра, 19 січня, ми відзначатимемо одне із найдавніших свят християнської Церкви – Хрещення Господнє, або Богоявлення. А це означає, що тисячі українців вже починають готуватися до занурення у крижану воду. Та, як виявилося, пірнання до ополонки, яке чимало людей пов'язує з цим святом - це аж ніяк не ознака духовного "очищення". Цікаві подробиці з історії свята, про справжні традиції ы канони його відзначання дізнавалися Знай.ua.

Хрещення, пірнання в ополонку - фото Вечірній Київ
Хрещення, пірнання в ополонку - фото Вечірній Київ

Різдво і Хрещення - в 1 день: історія "роз'єднання"

Раніше, в древності, свята Різдво Христове, Богоявлення, чи Хрещення, відзначалися разом. Вже пізніше вони почали святкуватися у різні дні.

"Якщо глянути в грецькі традиції назв свята Богоявлення або Хрещення Господнього, то ми побачимо 2 терміни: "Епіфанія" та "Феофанія". Перший з них означає Явлення – саме народження чи Різдво Ісуса Христа. А Феофанія означає Богоявлення", – розповідає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, священник Михайло Омельян.

Зараз Церква розділяє ці 2 свята, але, як подивитися в древності – наприклад, у ІІ столітті – це було одне свято і воно масово відзначалося. Одним з підтверджень є встановлення піснеспівів впродовж цього часу, а з ІV століття вже активно згадується свято Богоявлення.

Популярні новини зараз
Воїни ЗСУ ліквідували Шойгу: нажаль, є нюанс Українцям виплатять 3400 гривень допомоги: хто отримає гроші до кінця квітня Що не можна робити, якщо банкомат "проковтнув" картку: декілька порад від фахівців Частина воїнів ЗСУ може опинитися у в'язниці, але причина зрозуміла: пояснення адвоката
Показати ще

Церква, православні свята - фото ПЦУ
Церква, православні свята - фото ПЦУ

В цей день явилася Свята Трійця

Суть свята полягає у тому, що Христос Спаситель, який народився на Світ, прийшов для того, щоб спасти кожну людину.

"З гріхом Адама і Єви в світ вступила смерть і кожна людина помирала, і помирає до сьогодні. Але народженням Христа, Богоявленням, Хрещенням Ісуса Христа ми бачимо запоруку того, що ми житимемо вічно. Адже Христос воскрес і так само кожна людина, яка хреститься, помирає разом з Ісусом Христом і воскресає разом з Ісусом Христом", – зазначає священник ПЦУ Михайло Омельян.

Михайло Омельян - фото ПЦУ
Михайло Омельян - фото ПЦУ

Ця подія відбулася дуже давно і саме Богоявлення називається так тому, що Свята Трійця явилася в цей день: Бог Отець, Син Ісус Христос, який хрестився від Іоана, і Дух Святий, який зійшов у вигляді голуба.

Наше хрещення - "візитка" християнина

Це свято для кожного християнина повинно ототожнюватися і з нашим хрещенням.

"Хрестячись в Храмі Божому, ми отримуємо дуже високу і достойну назву "християнин" – тобто послідовник Ісуса Христа. І по кожному із нас, по кожному християнину люди думають про Бога. Тому, як ми проведемо власне життя – достойно чи недостойно, тим самим ми показуємо, які ми ученики Христові. Чи достойні чи недостойні", – говорить старший викладач кафедри богослів'я КПБА священник Михайло Омельян.

Церква, православні свята - фото ПЦУ
Церква, православні свята - фото ПЦУ

Тому кожна людина, в першу чергу, має задуматися над тим, що, оскільки вона є християнином, вона повинна жити за тими заповідями, які вчив Ісус Христос. І якщо людина житиме за цими заповідями, це буде запорукою життя вічного і блаженного.

Купання в ополонці – не головне

Цікаво, що масові пірнання в ополонку, які чимало українців вважають "нашою давньою традицією", є помилковим.

Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства і у давніх джерелах та дослідженнях про традиції козацької України. Фактично, масові пірнання у воду на свято Богоявлення з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років.

Хрещення, пірнання в ополонку - фото xpark.kiev.ua
Хрещення, пірнання в ополонку - фото xpark.kiev.ua

В день свята Богоявлення в церквах освячується вода. Це освячення ще називається Велика Агіасма.

"В цей день ми просимо, щоб Господь освятив ці води для користі нашого тіла та душі, що дуже важливо. Також дуже багато людей в це свято буде пірнати в ополонки і вважати себе християнином, або тим, хто приєднується до свята Богоявлення. Свято Богоявлення – це не є свято моржів. Потрібно пам’ятати, що найпершим має бути духовне прославлення Ісуса Христа і життя за Його заповідями", – каже священник ПЦУ Михайло Омельян.

Але часто людина, пірнаючи в ополонку, нічого поганого не робить, але ототожнює, що це є святе для неї.

"Не потрібно ставити на перший план ось це зовнішнє, що робиться зараз в суспільстві. Найперше – потрібно пам’ятати про освячену воду, про те, як Господь змінює людину, і як людина має змінитися. Ось тоді людина достойно відзначатиме Хрещення Господнє", – підкреслює старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА.

Церква, православні свята - фото ПЦУ
Церква, православні свята - фото ПЦУ

Як підкреслюють у ПЦУ, Церква не забороняє пірнати у крижану воду - це право і вибір кожного. Але не слід вважати це дійство церковним і пов’язаним зі святкуванням Хрещення Господнього.

Богослужіння онлайн і молитви за рідних

В ці дні у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі відбудуться богослужіння.

Скріншот
Скріншот

Долучитися до них можна і в дистанційному режимі - онлайн-трансляція богослужінь відбувається на ютуб-каналі Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря.

Церква, православні свята - фото ПЦУ
Церква, православні свята - фото ПЦУ

Зробити це також на офіційному ютуб-каналі ПЦУ.

Церква, православні свята - фото ПЦУ
Церква, православні свята - фото ПЦУ

Також можна подати онлайн-записки за своїх рідних та близьких - для цього потрібно заповнити спеціальну форму за цим посиланням.

Фото - Свято-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир
Фото - Свято-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир