Літні відключення світла могли б бути значно м'якшими, якби Україна повноцінно використовувала імпорт електроенергії з Європейського Союзу. Однак цьому заважають цінові обмеження, які діють на оптовому ринку.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву ексголови НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького.

Чому вимикають світло: п'ять причин від Кудрицького

За словами Кудрицького, нинішні відключення поки не є критичними, однак енергосистема працює в умовах високого навантаження. Основними причинами дефіциту він назвав:

  • аномальну спеку, яка тримається в Україні останні тижні;
  • зростання споживання через масове використання кондиціонерів;
  • низькі запаси води для роботи гідроелектростанцій;
  • ремонтну кампанію на атомних електростанціях;
  • значні руйнування теплової генерації внаслідок російських атак.

електроенергія графіки відключень Укренерго лічильник
електроенергія графіки відключень Укренерго лічильник

Як прайс-кепи обмежують імпорт

Кудрицький наголосив, що уникнути або суттєво зменшити обмеження можна було б за двох умов: якби в системі працювали заплановані обсяги розподіленої генерації та якби під час вечірнього дефіциту максимально використовувався імпорт з Європи.

Фізична можливість отримувати більше електроенергії з ЄС наразі є, але енергетичний регулятор НКРЕКП обмежує ціну на ринку для бізнесу. Коли ціна в Європі короткочасно, але суттєво зростає, комерційний імпорт стає економічно невигідним.

"І тому зараз, коли ціна в Європі короткочасно, але суттєво зросла, імпорт на повну не використовується", — пояснив ексголова "Укренерго".

Проблема повторюється з року в рік

Схожа ситуація з прайс-кепами виникала неодноразово. Кудрицький нагадав: обмеження імпорту через цінові стелі фіксували у квітні 2026 року, минулої зими, влітку 2024-го та взимку 2022 року.

Нагадаємо, у січні 2026 року НКРЕКП підвищила прайс-кепи на короткострокових сегментах ринку, що дозволило збільшити імпорт у період дефіциту. Однак 31 березня це рішення скасували — і відключення повернулися. З 1 травня граничні ціни відновили на січневому рівні, що експерти назвали "виправленням адміністративної помилки". Втім, навіть після цього в години пікового споживання прайс-кепи продовжують обмежувати доступ до європейської електроенергії.

Що робити під час відключень

Поки ситуація з імпортом залишається невизначеною, українцям варто підготуватися до можливих відключень. Актуальні графіки для вашого регіону можна знайти на офіційному сайті обленерго або в чат-ботах ДТЕК та Yasno. Також рекомендується мати вдома заряджені павербанки, запас води та автономні джерела освітлення.

Раніше портал Знай повідомляв, в Україні можуть підвищити тарифи на світло на 25%.

Також наш портал інформував, енергосистема на межі: чи будуть підвищувати тарифи для населення.

Більше деталей читай у матеріалі: світло по 4,32 грн — до жовтня: МВФ вимагає підвищення тарифів.

Популярні новини зараз
Школи припиняють набір у 10 класи: дітей відправлять у ліцеї Залишать на вулиці без копійки грошей: в українців масово відбирають житло за борги "Ощадбанк" списуватиме по 1800 грн: нові тарифи розорять Доставка повістки в ліжко: ТЦК отримають право заходити в житло
Показати ще