Українці з тривогою дивляться на цінники в супермаркетах: ще недавно звична пляшка соняшникової олії коштувала 60–65 гривень, а тепер — понад 77 грн. За даними експертів, це рекорд за останні роки. І ситуація поки не обіцяє покращення.

За словами керівниці аналітичного відділу УКАБ Світлани Литвин, лише за місяць ціни на продукти харчування в Україні зросли на 4%. Але найпомітніше — саме вартість олії. Якщо рік тому літрову пляшку можна було купити за 56 грн, то тепер середня ціна становить 77,5 грн. Це майже 40% зростання за рік. І головна причина — нестача сировини.

Соняшникова олія. Фото: Латифундист.
Соняшникова олія. Фото: Латифундист.
Соняшникова олія. Фото: Латифундист.

Через минулорічні неврожаї в Україні виник дефіцит насіння соняшника. Цього року аграрії зібрали менше, ніж планувалося, і це одразу позначилось на обсягах виробництва. А менше виробництво — це завжди вищі ціни. І що гірше — така ситуація склалася не тільки в Україні, а й у світі.

Держава намагається стримувати ситуацію хоча б на внутрішньому ринку, аби не допустити дефіциту продукту на полицях. Але, як наголошує експертка, в умовах ринкової економіки головне слово — за світовим ринком. А той диктує свої жорсткі правила.

Популярні новини зараз
Штраф, позбавлення прав та в’язниця: які слова заборонено говорити поліції Українцям з бронюванням почали вручати повістки: чи можуть забрати ТЦК – пояснення юриста Передав показники раніше - заплатив більше: як поради "Нафтогазу" обертаються більшими сумами у квитанціях Відразу у 9 областях пенсіонерам виплатять по 3 тис грн: хто саме отримав право на допомогу
Показати ще

Олія соняшникова, фото: Знай.ua
Олія соняшникова, фото: Знай.ua

Олія — один із тих продуктів, які українці купують регулярно. Вона є у кожній родині, у кожній кухні. І різке зростання її ціни боляче вдарило по гаманцях, особливо пенсіонерів та малозабезпечених родин. Якщо ще восени 2024-го пляшка коштувала близько 66 грн, то вже зараз це +11 грн за лічені місяці.

Чи впаде ціна? Поки на це немає жодних гарантій. Все залежить від наступного врожаю, внутрішнього балансу попиту і пропозиції, а також ситуації на глобальних ринках.

Нагадаємо, копчена по 1000 грн, а "голландська" - 580: магазини різко змінили цінники сиру, ковбаси та хліба

Раніше ми розповідали, що за кіло "пікантності" беруть 195 грн: супермаркети змінили цінники цибулі, часнику та перцю

Також, ціни на яйця до Великодня та після: експерти поділилися прогнозами