З 2022 року в Чорнобильській зоні відчуження з'явилося близько 125 тисяч так званих "нових поселенців". Ці люди отримують пенсії та доплати за проживання у зоні радіаційного забруднення, що коштує державі близько 15 мільярдів гривень на рік. Але як це стало можливим?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВсе почалося після початку повномасштабного вторгнення Росії, розповіла у Forbes заступник міністра соцполітики Дарина Марчак.
Люди, які не мали відношення до Чорнобильської катастрофи через суд почали отримувати щомісячні виплати за проживання в цій небезпечній зоні. Раніше такі виплати були передбачені лише для тих, хто жив у Чорнобильській зоні під час аварії або безпосередньо після неї (з 1986 по 1993 рік), але цю норму було скасовано ще 2008 року.
До війни таких людей було лише близько 10 тисяч, а держава витрачала на їхні пенсії 51,4 мільйона гривень на місяць. Однак після вторгнення завдяки численним судовим рішенням кількість "поселенців" значно збільшилася – до майже 135 тисяч осіб. Тепер на доплати доводиться витрачати близько 1,5 мільярда гривень щомісяця, 15 млрд грн – на рік.
Ситуація викликає занепокоєння, оскільки багато хто з цих "поселенців" не проживає в зоні радіаційного забруднення. За даними правоохоронців, деякі люди спеціально прописуються у занедбаних будинках, часто кілька десятків в одній квартирі. Також було зафіксовано випадки, коли доплати призначалися тим, хто ніколи не мешкав у Чорнобильській зоні.
У відповідь на ці проблеми Рахункова палата провела аудит, а Верховна Рада запропонувала переглянути правила надання "чорнобильських" пенсій. Новий законопроект, який включатиме ці зміни, має бути прийнятий у 2025 році.
Нагадаємо, "Все страшніше народжувати дітей": після рішення українського суду вбивця дитини може виїхати за кордон
Раніше ми писали про те, як українцям за кордоном зберегти житлову субсидію: ключові моменти
Крім того, Знай.ua повідомляв, є невелике "віконце" часу: як в Україні збільшити пенсію за старими документами