Спадкування в Україні є важливим юридичним процесом, під час якого майнові права та обов'язки переходять від померлої особи до спадкоємців на основі заповіту або за законом. Однак не всі обізнані про те, що майно, яке передається у спадщину, підлягає оподаткуванню, хоча окремого податку на спадщину не існує.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЕксперти "Безплатної правничої допомоги"
В Україні передбачені різні ставки податку на доходи фізичних осіб, які застосовуються до спадщини: 0%, 5% і 18%. Зокрема, спадкоємці першого і другого ступенів спорідненості звільнені від сплати цього податку. До них належать:
- Батьки;
- Чоловік або дружина;
- Діти, включаючи усиновлених або народжених після смерті спадкодавця;
- Рідні брати та сестри;
- Бабусі й дідусі з обох боків;
- Онуки.
Ці спадкоємці користуються нульовою ставкою (0%) і не повинні сплачувати податок на майно, отримане у спадок.
Особи, які не належать до сім'ї першого або другого ступеня спорідненості, але є резидентами України, сплачують податок у розмірі 5% від вартості спадщини. Однак, якщо йдеться про спадщину, отриману від спадкодавця-нерезидента, чи якщо спадкоємець сам є нерезидентом, ставка податку підвищується до 18%, незалежно від рівня спорідненості.
Таким чином, якщо ви не перебуваєте в близьких родинних зв’язках зі спадкодавцем або є нерезидентом, потрібно буде врахувати відповідні ставки оподаткування.
Для тих, хто користується нульовою ставкою, подання податкової декларації не є обов'язковим. Але якщо спадкоємець має сплачувати 5% або 18%, він зобов'язаний внести ці доходи до річної декларації про доходи. Крім основного податку, також слід сплатити військовий збір у розмірі 1,5%.
Важливо знати, що об'єкти, які отримані за договором дарування, обкладаються податком на тих самих умовах, що й спадщина. Тож, якщо ви плануєте передавати чи отримувати майно у спадок або в дар, врахуйте, як це вплине на ваші зобов'язання перед податковою службою.
Нагадаємо, помер пенсіонер: хто і як може отримати його недоотриману пенсію
Раніше ми розповідали, що розлучення на відстані: як розірвати шлюб, не повертаючись з-за кордону
Також, борги чи майно? Що саме успадковують українці після смерті родичів