Перша Конституція Пилипа Орлика: українці побачили, що в 1710 році мали більше прав, ніж росіяни зараз
Конституція Пилипа Орлика - Конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права та обов'язки всіх членів війська
Традиційно, 28 червня, відзначають День Конституції України. 26 років тому наша держава отримала основний закон, за яким ми і живемо досі.
Конституція України була прийнята о 9:18 ранку 28 червня 1996 року. За неї віддали голоси 315 народних депутатів. Народні обранці голосували окремо за кожну статтю, тому Верховна рада була змушена безперервно пропрацювати 24 години.
З нагоди цього свята в мережі показали фото Конституції Пилипа Орлика, яка була написана задовго до сучасної Конституції. Відповідну світлину показали у фейсбук-спільноті "Diaspora.ua".
" на фото - перша сторінка Конституції Пилипа Орлика (латиною), вважається першою українською Конституцією. Оригінал зберігається в Національному архіві Швеції", - сказано в повідомленні.
Для довідки:
Конституція Пилипа Орлика - Конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною і козацтвом, який визначав права і обов'язки всіх членів війська. Він був укладений 5 квітня 1710 року. Від усієї старшини і козацтва Конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко.
Документ був написаний латиною та староукраїнською мовою. Складається з преамбули і 16 статей. Була чинною чотири роки, коли Пилип Орлик і Військо Запорозьке боролися за землі Гетьманщини.
У 2021 році експрезидент України Петро Порошенко заявив, що дуже шкодує, що під час своєї каденції не змінив дату святкування Дня Конституції з 28 червня на 5 квітня.
"Думаю, дуже важливо нести інформацію про Україну як одну з перших демократій в Європі, тому що козацтво обирало гетьмана, було пряме виборче право", ㅡ сказав він.