Суперечки про те, чи варто переводити стрілки годинника, тривають і сьогодні. Дізнайтеся: коли ми будемо переводити годинник? І що вирішили жителі інших країн з цього приводу? Читайте все найцікавіше про те, хто і коли придумав переклад часу.

Історія виникнення переходу на літній час: хто перший придумав?

Для деяких людей зимовий і літній час переведення стрілок годинника згубно позначаються на їх стані здоров'я і загальному самопочутті в цілому. Ми поговоримо про це більш детально дещо пізніше. А спочатку познайомимо читачів з історією виникнення переходу. Давайте дізнаємося: звідки з'явилася ця практика і чому?

Вперше ідея переходу на літній період часу і переведення стрілок годинника осінила 78-річного Бенджаміна Франкліна. Відомий американський політик-письменник, знаменитий у всьому світі вчений-винахідник, озвучив її, коли перебував у Парижі. Ця подія мала місце в 1784 році, коли він перебував там в якості посла від Америки.

В одній з сатиричних заміток на "злобу дня" він написав про своє відкриття, що сонце встає дуже рано і варто перевести стрілки годинника ще на годину вперед, щоб з'явилося більше світлого часу доби. І тоді люди змогли б більше працювати і не запалювати вечорами свічки.

Таке "жартівливе" відкриття він зробив по чистій випадковості. Його слуга забув закрити віконниці на ніч. І ця помилка призвела до того, що винахідник виявив: держава може заощадити при переході на годину вперед пристойну суму грошей!

Популярні новини зараз
Комунальники вирішили встановити тарифний рекорд: з липня доведеться платити набагато більше Новий закон про мобілізацію: хто може проходити службу за місцем проживання Пенсіонерів змусять працювати на п’ять років довше – хто може забути про пенсію у 60 років Плюс 570 грн щомісяця: в Україні пенсіонерам дозволили отримати "бонус" до основних виплат
Показати ще

Автор статті, прокинувшись о шостій ранку, виявив, що в разі переходу на інший час, коли всі будуть прокидатися на зорі, країна стане економічно багатшою за рахунок того, що люди почнуть більше працювати.

І тільки через роки, в 1895-му і 1907-му рр.серйозна пропозиція з цього приводу надійшла з боку астронома-ентомолога Джорджа Вернона Хадсона з Нової Зеландії і винахідника Вільяма Віллета з Британії. Вони рекомендували більш ефективно використовувати світловий день.

Найбільший прихильник переходу - Вінстон Черчілль. Правда, не він впровадив дану реформу. Ця подія здійснилася в 1916 році. Першими стрілки годинника на годину вперед навесні перевели Німеччина і Австро-Угорщина. Це сталося під час Першої світової війни.

Переведення годинника на літній час, pexels.com
Переведення годинника на літній час, pexels.com

Потім і в Європі наслідували їхній приклад. Україна, а також росія, включаючи Примор'я, - в 1917 році. Однак через 2 роки в Німеччині перехід скасували. Це пов'язували з неприємними спогадами про війну.

Про перехід на літній час знову згадали під час Другої світової війни, в 1940 році. Однак діяв він не скрізь. Скасували його через обопільну угоду НДР і ФРН в 1949 році.

В Америці запропонували впровадити це під час Першої світової війни. Однак до 1966 року кожен регіон самостійно вирішував це питання про необхідність збільшення світлового дня, який більш гостро постав в 1973 році.

Говорити про те, що потрібно економити ресурси, почали після нафтової кризи. Але впровадили літній час тільки у Франції в 1976 році. З часом цей приклад успадкували і деякі інші країни в Європі.

НДР оголосила про переведення стрілок годинника в 1979 році, ФРН – через рік після цього. Наказ про єдині правила переходу вийшов для країн Євросоюзу в 1996 році. Однак суперечки щодо наболілої теми не вщухають досі. І ось чому.

Як позначається перехід на здоров'я і стан людей?

Вчені вже давно доводять згубний вплив тимчасового переходу. Вони вважають недоцільними подібні дії, оскільки людський організм дуже сильно страждає.

Подібні дії, за їхніми словами, згубно позначаються на здоров'ї людей. Адже переведення стрілок годинника є справжнім випробуванням для нашого організму. Всі люди звикають до певного режиму сну. І багато хто не може плавно і швидко звикнути до нового режиму.

Переведення годинника на літній час, pexels.com
Переведення годинника на літній час, pexels.com

Для деяких людей це справжній стрес. Все після зими отримують недостатню кількість вітамінів. Організм виснажений через те, що люди проводять дуже мало часу на свіжому повітрі.

Крім цього, в 2020 році в Україні розбушувався коронавірус. І карантин також наклав свій відбиток. Люди ще менше стали виходити на вулицю, гуляти і дихати свіжим повітрям. Та й раціон харчування менш вітамінізований, ніж влітку.

А в 2022 році Росія оголосила війну Україні, що теж наклдивает відбиток на емоційний стан людей.

Все це в комплексі дуже сильно впливає на імунітет кожного з нас. Люди намагаються перебудуватися, змінивши свій режим. Але не у всіх виходить це зробити. У деяких людей і зовсім загострюються хвороби серцево-судинної системи.

Інші знаходяться в зоні ризику виникнення депресії. І це не порожні слова – про це свідчить статистика. Саме зважаючи на всі перераховані вище причини європейці прийняли рішення голосувати про скасування переходу.

Переведення годинника на літній час, pexels.com
Переведення годинника на літній час, pexels.com

Яким було голосування Єврокомісії?

Практично 4 роки тому, влітку 2018-го, відбулося віртуальне голосування щодо питання, що розглядається. Багато країн Євросоюзу вирішили підтримати сезонне питання переведення часу.

Соціологічне опитування показало, що багато людей вважають за краще відмовитися від переведення годинників восени. В результаті в країнах Євросоюзу було проведено голосування. Це сталося після того, як Єврокомісія запропонувала відмовитися від переходів на літній і зимовий час.

У 2019 році було прийнято рішення вибирати як постійний індивідуальний той час, який найбільше подобається і підходить. Але в багатьох державах думки людей розділилися. Через що було прийнято рішення відповідати часовим поясам.

У США, наприклад, 6 часових поясів. І більшість регіонів, крім Арізони і Гаваї, використовують перехід на літній. Азіатським державам взагалі не властива ця практика. Виняток становлять Ліван, Ізраїль, Іран, Йорданія і Сирія.

Куди, коли і на скільки в Україні переведуть стрілки годинника?

Сьогодні багатьох українців цікавить питання: яка дата переведення годинників в Києві і по всій Україні? У нас годинник переведуть вночі, о третій годині. Дата пеехода: з 26-го на 27-е березня. Годинник необхідно переводити на одну годину вперед.

І щоб цей перехід пройшов безболісно для здоров'я, хочемо вам дати кілька слушних рекомендацій і порад.

Деякі люди помічають, що самі починають вставати трохи раніше звичайного. Для інших-це велика проблема. До речі, через перехід на літній час поїзди ходитимуть, згідно відкоригованого графіка руху. І людям, які будуть кудись їхати або повертатися, необхідно бути уважними щодо часу.

Фахівці не рекомендують пити каву і міцний чай у другій половині дня 26-го березня. Не вживати в цей день спиртні напої. Не спати вдень. І правильно харчуватися.

Переведення годинника на літній час, pexels.com
Переведення годинника на літній час, pexels.com

Приготуйте, наприклад, вівсяну кашу з горіхами і цукатами або омлет з сиром. Сніданок повинен бути поживним. Їжа, непомітно для нас, також допомагає адаптуватися до нового незвичного режиму.

Відмінно діє на наш організм свіже повітря і тепле весняне сонечко. Так як в Україні – війна, і не всі можуть прогулятися на свіжому повітрі, можна вийти подихати на балкон. А жителям приватного сектора - у двір.

Такі маніпуляції допоможуть "включити" організм в потрібний режим часу. Дискусія з приводу переходу на літній час досі триває. Адже зміна часу впливає на здоров'я людей і їх самопочуття в цілому. Більш того, виробничий травматизм і аварії збільшуються в цей день на 5%.

І сьогодні багато людей негативно ставляться до переходу на літній час. З точки зору медиків, зимовий час вважається більш прийнятним, оскільки відповідає всім його біологічним ритмам.

Переведення годинника на літній час, pexels.com
Переведення годинника на літній час, pexels.com

А ось перехід на літній буде дискомфортним. І не тільки у сердечників і людей, схильних до стресів, але і тих, хто пізно лягати, у кого ослаблений імунітет.

Ще 11 років тому, в 2011 році, ВРУ вирішила залишитися на літньому часі. Але вже через півроку це рішення було скасовано. Жителі Західної України тоді обурювалися тим, що їхні діти йшли до школи, коли на вулиці темно.